BIOOLA

Welcome!

Today, 13 April 2017, is a special day for me when I have finally decided to present and share my (secret) project with you ;). I have been preparing it since the beginning of this year. I want to introduce BIOOLA to you, the blog which I would love to make a special one for all of you.
The first idea of this authorial project came into my mind during winter last year.
Since I am a model for over than 5 years, who works and has the luck to travel around the world, I want to show my profession and memories from all the beautiful places I have been to.
Additionally, I am truly passionate about sports and healthy lifestyle. I do love healthy food and understand the importance of nutrition in daily life. My best friends know me very well and they have been encouraging me for a long time to share my experience and knowledge with other people to help and motivate. (This became an inspiration for a name of the blog as you may guess)

I would love to make BIOOLA as a special platform on the Internet, and unique so do you can discover novelties, get inspired and have fun! I will do my best to create BIOOLA as a valuable source of information for everyone! Hopefully, it will also show you that against all appearances me (as a model) I am also a human being 😉

To make it easier BIOOLA is divided into the following sections:

  • FASHION – where I would exposure my modelling profession, share my work and write about fashion that takes a big part in my life. Probably without it I won’t be able to expereince so many amazing moments in my life.
  • DIET – I won’t lie, I am a healthy food lover. I want to promote healthy food and make you believe that you are really what you eat. I will post my RECIPES which would be full of vitamins, yummy and easy to try out by everyone; hopefully, you will start enjoying cooking as much I like it! At NUTRITION section I will post about daily essentials that everyone should know and care about*.
  • SPORT & FITNESS – Yes, I love sport and running. Hopefully, the information you find here will motivate and inspire you to change your life into this active side. Being fit is worth it, nice body shape it’s just a side effect – everyone can do it and have fun with this, trust me! 😉 *
  • TRAVELS – living out of the suitcase? Not a problem! It seems to be a routine me. I will share my memories and pictures from beautiful places where I have been to. Upcoming weeks I will be focused on posts from my last stay in Australia that I fall in love. That I f  For the foodie lovers, I have prepared also a special page FOODIE GUIDE where you can check cafes, restaurants – selection of great places to dine in around the world.
  • BEAUTY – as a woman and model I do like to take care of my skin and body. I will discover here some beauty tricks that everyone can use and treat yourself in a good, easy, healthy way 🙂

I will be publishing as often as possible.I am more than excited to launch this project finally, it’s just the beginning. BIOOLA is created for you with the thought of you, so please, help me with developing it and in the case of any questions don’t be afraid and ask, write, comment so I could make it in the best possible way.

I am pleased to announce that BIOOLA is officially open for you!
ENJOY!

*Please note that I am not a professional dietician and personal trainer (yet;)) ! It is only my personal nutritional and training guide!

Witam wszystkich serdecznie!

Dziś, 13 kwietnia 2017, nadszedł ten moment kiedy chcę ujawnić światu mój (tajny ;)) projekt, który przygotowywałam od początku tego roku. Pragnę przestawić blog BIOOLA, który zamierzam uczynić czymś wyjątkowym dla każdego z Was!
Pierwszy pomysł mego autorkiego projektu narodził się już w zeszłym roku.
Z racji tego, że od od ponad 5 lat jestem zawodową modelką, pracującą i mającą szczęśćie podróżować po całym świecie, chcę podzielić się swoją pracą oraz wspomnieniami i wrażeniami z miejsc, które udało mi się zwiedzić.
Dodatkowo jestem pasjonatką sportu i zdrowego stylu życia. Uwielbiam dobre, zdrowe jedzenie i rozumiem jak bardzo istotne jest prawidłowe odżywianie na co dzień. Moi najbliżsi przyjaciele znają mnie bardzo dobrze i od dłuższego czasu namawiali mnie, aby podzieliła się swoją wiedzą i doświadczniem – by pomagać i motywować innych. (Nazwa bloga jest zainspirowana zdrowym stylem życia, czego prawdopodobnie się domyśliliście :))

Chciałabym, aby BIOOLA stała się wyjątkową platformą w Internecie, gdzie można odkryć interesujące fakty, zostać zainspirowanym i mieć frajdę. Dam z siebie wszystko, aby każdy znalazł coś dla siebie i uznał BIOOLĘ za ciekawe źródło informacji. Mam nadzieję, że uda mi się pokazać, że wbrew pozorom, będąc modelką jestem człowiekiem jak każdy z Was ;).

BIOOLA jest podzielona na kilka kategorii:

  • MODA – tutaj będę pisać na temat modelingu, dzielić się swoim dorobkiem zawodowym oraz umieszczać posty na temat mody, która jest dużą częścią mojego życia. Prawdopodobnie bez niej i mojej pracy nie byłabym w stanie doświadczyć tylu niesamowitych chwil.
  • DIETA – nie zamierzam kłamać, uwielbiam zdrowe jedznie. Chcę promować zdrowe odżywianie i sprawić, że naprawdę zrozumiecie, że ‘jesteśmy tym co jemy!’. Pojawią się PRZEPISY pełne witamin, smaczne i proste w przygotowaniu, takie aby każdy mógł je wypróbwać i polubił gotować tak samo jak ja. W dziale ODŻYWIANIE znajdziecie cenne informacje, na temat codzinnej diety, o których każdy powinien wiedzieć. *.
  • SPORT & FITNESS – tak, uwielbiam sport i biegać. Mam nadzieję, że informacje z tej podstrony zmotywują i zainspirują Was do zmiany swego stylu życia i pomóc podążyć w tę aktywną stronę. Bycie fit jest siebie warte, a zgrabna sylwetka to jedynie pozytywnym efektem ubocznym – każdy może tego dokonać i mieć z tego radość, uwierzcie mi! ;)*
  • PODRÓŻE – życie na walizkach? To żaden problem! Wydaje się być to dla mnie normalne. Znajdziecie tutaj wspomnienia i zdjęcia z przepięknych miejsc, gdzie udało mi się podróżować. W nadchodzących tygodniach postaram przybliżyć się Wam Australię, w której się zakochałam podczas mojego ostatniego pobytu. Dla miłośników jedznia przygotowałam również PRZEWODNIK SMAKOSZA, gdzie przeczytacie o ciekawych restauracjach i knajpkach z całego świata.
  • URODA – jako młoda kobieta i modelka lubię zadbać o swoją cerę i ciał. Ujawnię tutaj moje triki urodowe, które każda z nas będzie mogła wypróbować – porady i kosmetyki pełne zdrowia i prostoty.

Jestem przeszczęśliwa móc rozpocząć ten projekt, to dopiero początek! Stowrzyłam BIOOLĘ z myślą o was, dlatego też pomóżcie mi w jej rozwijaniu i tworzeniu, jeśli macie jakiekolwiek pytania nie bójcie się pisać, komentować; dzięki temu będę mogła uczynić to jeszcze lepszym i ciekawszym miejscem w sieci.

Mam zaszczyt ogłosić blog BIOOLA za oficjalnie rozpoczęty!

Miłego czytania i odkrywania!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.